Jak przygotowywać pliki do druku

rozmiar pisma

Minimalny czytelny rozmiar pisma to 5 pt. przy nafarbieniu 100% czerni – w przypadku popularnych krojów takich jak: Arial, Times New Roman. Dobrą praktyką jest wydruk próbny nawet na domowym sprzęcie, w celu upewnienia się czy zamówiony nakład spełni nasze oczekiwania.

kroje pisma / czcionki / fonty

Koronną zasadą jest przekształcanie fontów na krzywe przy końcowym eksporcie plików do druku, dzięki temu unikniemy sytuacji, że jakiś font zostanie wydrukowany źle.

format plików

Podstawowym formatem jest *.pdf w standardzie X-1a. Po uzgodnieniu z Nami możesz przesłać pliki formatach: *.tiff, *.jpg, *.cdr do X5, *.ai do 12, *.psd do 12, *.ps

UNIKAMY: wszystkich plików z pakietów Microsoft Office i Libre Office – duże ryzyko przeformatowania.

rozdzielczość

Standardowo – minimalna rozdzielczość to 300 DPI ale znacznie lepszą jakość uzyskamy z plików w rozdzielczości 600 – 1200 DPI.

format pracy

Konkretne produkty mają konkretne wymiary i proporcje, dla tego przykładowo zamawiając dyplom A4 praca musi mieć wymiary netto 210 x 297 mm (216 x 303 mm ze spadami). Przykładowo: przy zamówieniu dyplomów A4 i dostarczeniu pracy w formacie Letter zamówienie nie zostanie zrealizowane (oczywiście po konsultacji z klientem).

Istnieje oczywiście możliwość zamówienia pracy w niestandardowym rozmiarze, ale takie prace podlegają indywidualnej wycenie.

wymiary pracy

Spady – zewnętrzny margines pracy (standardowo szerokości 3 mm) który zostaje odcięty na krajarce, podczas przycinania do rozmiaru netto. Dzięki temu uzyskujemy druk do krawędzi – bez białych marginesów.

Format netto po obcięciu spadów. na przykład dla ulotki DL będzie to 99 x 210 mm, dla wizytówek standardowych (format karty płatniczej) 85 x 55 mm.

Format brutto praca ze spadami. na przykład dla ulotki DL będzie to 105 x 216 mm, dla wizytówek standardowych (format karty płatniczej) 91 x 61 mm.

Bezpieczny margines – ważne treści (tekst, logo) powinny być umieszczone w odległości minimum 3 mm od krawędzi – dzięki temu mamy pewność, że praca po obcięciu do formatu netto będzie w całości czytelna. UWAGA! Krajarka introligatorska (gilotyna) ma ograniczoną precyzję, dla tego należy unikać ramek wokół pracy.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami po więcej szczegółów.

makieta wizytówka 85 x 55 mm
makieta wizytówka 90 x 50 mm

makieta ulotki A5
makieta ulotki DL

makieta plakatu A3

makieta wlepa kwadrat 70 x 70 mm

makieta dyplomu A3
makieta zdjęcia 30 x 30 cm
makieta zdjęcia 30 x 40 cm
makieta dyplomu A4
makieta zdjęcia 20 x 20 cm
makieta zdjęcia 20 x 30 cm